Tez nasıl yazılır

Kategori: Genel | 0

Tez nasıl yazılır, tez yazma dönemine gelen lisans ve yüksek lisans öğrencileri tarafından en çok aranan kelimelerden biridir. Lisans eğitimi alan öğrenciler ilk kez tez yazacakları için “tez nasıl yazılır” sorusu son derece önemlidir. Yüksek lisans, lisansüstü, MBA ve doktora öğrencileri de biraz daha deneyimli oldukları için daha üst seviyede tez yazmaları gerektiği için tez hazırlamaya son derece önem verirler.

Lisans ve yüksek lisans tez danışmanı sitesi tez yazım aşamasına gelen öğrencilere tez hazırlamada destek vermektedir. Tez örnekleriyle detaylı şekilde tez nasıl yazılır sorusuna cevap verdik.

Tez yazmak isteyen öğrenciler için aşamaları kısaca yazmak gerekirse,

  • Tez konusu belirleme : konu belirleme süreci en önemli kısımlardan biridir. Konu belirlemede nelere dikkat etmelisiniz, sitedeki yazıları okuyabilirsiniz.
  • Tez önerisi sunma: Tez konusunu seçmek için bunu danışman hocanıza öneri olarak sunmanız gerekir.
  • Literatür taraması: Konu belirli olduktan sonra, bu konuda daha önce neler yapılmış, bunları akademik yazıl olarak sunmanız beklenir.
  • Taslak oluşturma: Geçici olarak taslak oluşturup tezinizi oluşturmaya başlamanız gerekir.
  • Tez yazma: Hem araştırma yapıp hem de tez yazım aşamasına gelmeniz gerekir.
  • Tez düzenlemesi: Hazırladığınız tezin, üniversitenizin yazım kılavuzuna göre düzenlemesini yapmanız gerekir.
Bu makaleyi okuyun  SPSS veri girişi yapanlar

şeklinde özetlenebilir.

Tez nasıl yazılır sorusunu soran öğrenciler tez örneklerine bakarak, yapılmış tezleri inceleyerek kanaat sahibi olmak ister. Bu yüzden tez hazırlarken, örnek tezleri incelemek son derece önemlidir.

 

Bu yazıyı lütfen paylaşabilir misiniz?
Share
Takip Et admin:

Son yazıları